(Ortalama okuma süresi: 3 - 5 dakika)

bitcoin kişiler arasında doğrudan gönderim yapılabilen ve hiç bir aracı kurum / banka gerektirmeyen bir sanal para birimidir. bitcoin açık kaynak kodlu olduğundan güvenilir bir para birimidir.

bitcoin Satoshi Nakamoto takma isimli kişi tarafından ilk kez 2008 yılında duyurmuştur. Sonrasında Satoshi Nakamoto, Gavin Andresen ve diğer geliştiricilerin projeyi devam ettirmelerine kademeli olarak izin vermiştir. 2010 yılından beri kimse Satoshi Nakamoto ile iletişime geçmemiştir. Yani bu sanal para biriminin yaratıcısı ile ilgili elimizdeki tek bilgi takma ismi.

bitcoin'in güvenilir olmasının arkasındaki teknoloji Asymmetric Cryptography (Asimetrik Şifreleme) ve Cryptographic Hash'dir. (Asimetrik Şifrelemeyi temel olarak anlayamam basit anlatılsın diyorsanız buraya tıklayın.)

bitcoin'in bir diğer özelliği sınırlı sayıda olması. Toplamda ulaşılacak en çok bitcoin tutarı 21 milyon birimdir. 2140 yılına kadar bitcoin miktarı sistematik olarak artmaya devam edecek ve bu tarihte sınır olan 21 milyon birime ulaşacaktır. (21 milyon birim bitcoin'in %99'u 2030 yılına kadar dolaşıma dahil olacaktır. Geriye kalan %1'lik kısım ise 2030 -2140 yılları arasında oluşturulacaktır.)

Küçük bir not: Bitcoin ifadesi ilk harfi büyük yazılırsa sanal para biriminin teknolojisini, küçük olarak yazılırsa sanal para biriminin kendisini ifade etmektedir.)

Her bir bitcoin, 100 milyon birimlik parçalara bölünebilir ki bu Satoshi olarak adlandırılmaktadır. bitcoin'i TL olarak düşünürsek Satoshi kuruş gibi düşünülebilir.) Aşağıdaki görsel daha açıklayıcı olacaktır. (Satoshi, bit olarak da adlandırılmaktadır.)

bitcoin Adresi nedir?

Bir Bitcoin adresi gerçek adresler ya da elektronik posta adresleri gibidir. Bu adres sizin Bitcoin ile ödeme alabilmeniz için ihtiyaç duyduğunuz tek şeydir. Bu adreslerin önemli bir farkı her işlem için sadece bir kere kullanılabilecek olmalarıdır.

Madencilik ne anlama gelmektedir?

Bitcoin madenciliği Bitcoin ağının işlemleri onaylaması amacıyla bilgisayarlara matematik işlemler yaptırmak ve güvenliği artırmak anlamına gelir. Yaptıkları işin ödülü olarak Bitcoin madencileri onayladıkları işlemlerin faturalarını ve yeni oluşturulan bitcoinleri toplayabilirler. Madencilik ödüllerin ne kadar hesap yapıldığıyla doğru orantılı olduğu özelleşmiş ve rekabetçi bir piyasadır. Bütün Bitcoin kullanıcıları madencilik yapmaz ve para kazanmanın kolay bir yolu değildir.

Blok zinciri nedir?

Blok zinciri, kronolojik bir sırada bütün Bitcoin işlemlerinin halka açık bir kaydıdır. Blok zinciri bütün Bitcoin kullanıcılarıyla paylaşılır. Bu Bitcoin işlemlerinin kalıcılığını doğrular ve çifte harcama yapmayı önler.

Bitcoin'in sembolü nedir?

BTC bir bitcoin için kullanılan ortak bir semboldür.

Bitcoin Cüzdanı nedir?

Bitcoin cüzdanı genel hatlarıyla Bitcoin ağındaki gerçek cüzdanınız gibidir. Cüzdanınız, blok zincire girmesi için bitcoin'lerinizi harcamanıza yarayacak özel anahtar (ya da anahtarları) içerir. Her Bitcoin cüzdanı size kontrol ettiği toplam bitcoin bakiyesini göstererek istediğiniz kişiye istediğiniz miktarda gönderim yapabilmenizi sağlar. Paranız kadar harcayabildiğiniz için kredi kartları gibi değildir.

Bitcoin için birden fazla Cüzdan uygulaması vardır. Kullanabileceklerinizden bazıları şunlardır;

Copay (Android, IOS, Windows Phone, Linux, Mac)

breadwallet (Android)

breadwallet (iOS)

Daha fazlası için tıklayın.

Gizli Anahtar nedir?

Bir özel anahtar kriptografik imza yoluyla spesifik bir cüzdandan sizin bitcoin harcama hakkınızı sağlayan gizli bir bilgi parçasıdır. Özel ahahtar (ya da anahtarlarınız) eğer bir cüzdan yazılımı kullanıyorsanız bilgisayarınızda depolanır; eğer bir çevrimiçi cüzdan kullanıyorsanız uzak bir sunucuda depolanır. Bu özel anahtarlar, sizin bu spesifik cüzdandan alışveriş yapmanızı sağladığından asla açıklanmamalıdır.

Hash nedir?

Hash oranı Bitcoin ağının işlemci gücünün ölçme birimidir. Bitcoin ağı güvenlik amacıyla aşırı matematiksel işlemler yapmalıdır. Ağın 10 TH/s hash oranına varması saniyede 10 trilyon hesap yapabilmesi anlamına gelir.

İmza nedir?

Kriptografik imza sahibiyeti kanıtlayan matematiksel bir mekanizmadır. Bitcoin'de, Bitcoin cüzdanı ve onun özel anahtar (ya da anahtarlar) arasında sihirli matematiksel bir bağ vardır. Bitcoin yazılımınız bir işlemi uygun özel anahtar ile imzaladığında tüm ağ harcanan bitcoinlerin imza ile eşleştiğini görebilir. Bununla birlikte herhangi birisinin bu gizli anahtarı kırıp sizin bitcoinlerinizi çalma gibi bir şansı yoktur.

Nasıl bitcoin alabilirim?

bitcoin alabilmek için Cüzdan'da olduğu gibi pek çok alternatif vardır. Bunların bazıları ülke bazında sınırlı oldukları için alım yapamayabilirsiniz.

indacoin (Türkiye dahil)

Daha fazlası için tıklayınız.

Kaynaklar:
http://www.btcsatoshi.com/
https://gobitcoin.io/en/information/how-it-works/
https://www.weusecoins.com/tr/

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account