(Ortalama okuma süresi: 1 - 2 dakika)

Windows 8 ile hayatımıza giren ve genel olarak kullanımı az olan Windows'un Metro Uygulamalarını kaldırmak için bir kaç farklı yöntem bulunmaktadır. Windows ayarları altında Programlar bölümünde bazı metro uygulamalarını kaldırmanıza windows izin vermektedir ancak xBox gibi bazı uygulamalar ise bu bölümden malesef kaldırılamıyor. Bu uygulamaları kaldırabilmek için PowerShell kullanmanız gerekiyor. Bunu için aşağıda yer alan linke tıklayarak manuel olarak bu uygulamaları nasıl kaldırabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Metro uygulamalarını PowerShell kullanarak kaldırma

Yukarıdaki yöntemleri aşağıda linki verilen program ile daha rahat bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

GeekUninstaller programı taşınabilir sürüm olarak ve ücretsiz olarak sunulan bir program. Program ile bilgisayarınızda yüklü olan tüm yazılımları görerek istediklerinizi direkt olarak program içerisinden kaldırabilirsiniz. Kaldırma işlemi sonrasında program otomatik olarak artık dosyaları bularak silmenizi sağlamaktadır.

Programın Görünüm menüsü altında bulunan Windows Mağazası Uygulamaları bölümüne tıkladığınız zaman sisteminizde yüklü olan tüm metro uygulamalarını görebilir ve bu ekranı kullanarak kaldırabilirsiniz. Kaldırma işlemi sornasında program yine artık dosyaları otomatik olarak taramaktadır.

Programı indirmek için tıklayınız.

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account